Українська English

Home   About us   Science   Periodicals   Photo Gallery   Сontacts   Conferences   Research projects   UKRGEOPOL

Про мовну політику в Україні

 

Залучення екологічного підходу до аналізу мовної ситуації в Україні. Яскравий приклад для міждисциплінарного екологічного аналізу мовної ситуації в Україні подає прийняття й підписання 3.8.2012 р. Закону України “Про засади державної мовної політики”. З позиції внутрішньої безпеки держави це дестабілізуюча акція. З позиції захисту інтересів російськомовних громадян – акція спекулятивна, бо російська мова – державна в Росії, вона не є зникаючою мовою, щоб потребувати в Україні підтримки й захисту за “Європейською хартією регіональних мов або мов меншин”

За екологічним аналізом належить з’ясувати середовище формування нинішньої мов­ної ситуації в Україні. Історичним односпрямованим чинником формування того середо­вища була тривала імперська політика заборон української мови – і сприянь мові росій­ській, включно з радянськими надбавками 20 % до зарплати вчителям російської мови та літератури. Саме тому дотепер російська мова в Україніце спочатку антиукраїнський спадок імперських і ще зовсім донедавна проімперських служб, – як засіб масової русифікації несвідомих українців, а вже потім мова етнічних росіян.

У хиткому балансі занепадаючої української (про це свідчить мова міст і пере­важної більшості засобів масової інформації в Україні) – та все ще імперської російської мови, якою вона є в Україні, будь-яка офіційна підтримка російської мови в нашій державі – утискує мову українську. Недаремно у відповідь на прийняття скандального мовного закону в Києві та багатьох інших містах України виникли багатотисячні мітинги протесту: українську мову захищали на мовних Майданах –голодуванням.

А прийнятий з-під поли, у канікулярний час закон “Про засади державної мовної політики” – акт безсоромної спекуляції: його приймали саме для підтримки російської мови, якій ніхто і ніщо в Україні не загрожує. Більше того: це мова потужної сусідньої держави, а не бездержавна, і вона ніяк не підпадає під означення зникаючої.

Ось таким чином, антиукраїнська і відверто проросійська політика тривала в Україні всю туманну добу януковицько-табачницького імперського смогу. І тільки зі скасуванням цього закону в кінці лютого 2014 р. цей неприродний протидержавницький складник антиукраїнської політики в Україні припинив нарешті свою ганебну чинність.

А російська мова в Україні від того тільки виграла: щоб загасити нещирі волання про бандерівський наступ на російськомовних громадян і нові утиски їх, навіть п’ятий канал телебачення запровадив випуски новин російською мовою. Інші ж телеканали і до того були з російськомовними новинами, не кажучи вже про численні російськомовні передачі.

Володимир Пащенко

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #b487c5 #af8cb4 #3ac3c6